Dania na życzenie

Mili Państwo, kiedy dieta trwa trochę dłużej, zaczynamy tęsknić za niektórymi daniami. Jadłospisy, które na co dzień tworzymy dla Państwa, zawierają raczej dania proste. Przedstawionych poniżej potraw nigdy nie znajdą Państwo w przygotowywanych dla Pacjentów dietach. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, są to często dania pracochłonne, wymagające dużo czasu i zaangażowania w ich przygotowanie. Biorąc pod uwagę, że dla dobra diety musi być zachowana precyzja i skrupulatność ważenia poszczególnych składników, przygotowanie kluseczek, bigosu, czy zwykłej zapiekanki z ryżem zmienia się z prostej podstawowej czynności w niezwykle czasochłonną procedurę. Po drugie, proponowane dania są stosunkowo wysokokaloryczne, mimo, że (oprócz dwóch przypadków) przygotowane bez dodatku tłuszczu do smażenia. Powoduje to niestety, że smacznie znaczyć będzie - jeszcze mniej niż na diecie, a to może być bardzo bolesne. Co jeszcze gorsze, w konsekwencji skłaniać nas będzie do nieplanowanego dojadania. W przypadku placków ziemniaczanych i frytek, bardzo ważne jest, aby nie były przygotowywane samodzielnie. Produkty te muszą być zakupione, a ich rodzaj i producent muszą być ściśle określone (wybór musi dotyczyć producenta, który używa odpowiednich tłuszczów i niebudzących najmniejszych zastrzeżeń procedur smażalniczych). Przygotowanie potraw smażonych w domu nie daje najmniejszej możliwości zapanowania nad ilością wchłoniętego tłuszczu. Państwa prośba o wliczenie w jadłospis omawianych produktów, będzie zatem wymagała poszukiwania sklepu, w którym dany produkt będzie dostępny. Oczywiście, nie muszę Państwa przekonywać, że najlepsze ziemniaki to te z garnka do gotowania na parze, a jeśli frytki, to słupki ziemniaków włożone do piekarnika na 200 stopni i 30 minut, tylko że..., to jest zupełnie co innego ;/ Jestem przekonana, że jeśli my, osoby odchudzające się, od czasu do czasu zjemy najlepsze z dostępnych na rynku frytki, czy placki ziemniaczane, to oprócz wielkiej przyjemności, nic złego nas nie czeka :)

Podsumowując:
Jeśli monotonia diet daje się Państwu mocno we znaki albo po prostu mimo wszystko(!) mają Państwo ogromną ochotę na dania, które zamieszczam niżej, proszę tylko wspomnieć na wizycie. Obiecuję, że w następnym tygodniu (dwóch) na pewno będę wliczone w Państwa jadłospis.

powrót do Strona główna

Naleśniki z dżemem Racuchy z jabłkiem i cukrem pudrem Placki ziemniaczane z cukrem (lub sosem, lub śmietaną) Pita z kurczakiem i warzywami
Bigos Pizza Barszcz ukraiński Ryba po grecku
Kluski francuskie Knedle ze śliwką Kluski lane Kluski śląskie
Croissant Tortilla Bugajec, czyli tarte ziemniaki z piekarnika Zapiekanka z ryżem
Mięso pod beszamelem Stek z polędwicy wołowej Pierogi leniwe z cukrem Leczo
Sałatka gyros Zupa ziemniaczana z łososiem (i/lub krewetkami) Fasolka po bretońsku Frytki z piekarnika (sporadycznie)


Dietetyk Kalisz